Biografija| MAX WHITLOCK

12.05.2020.

Max Antony Whitlock je britanski petostruki osvajač olimpijske medalje (višeboj, ekipno, parter i dva puta na konju s hvataljkama), osvojivši dva zlata i tri bronce, te osmostruki svjetski osvajač medalja na istim spravama s tri zlata i pet srebra. S dvanaest medalja i pet naslova na olimpijskim i svjetskim prvenstvima, Whitlock je najuspješniji gimnastičar u povijesti svoje države.

DATUM ROĐENJA: 13. siječnja 1993.

VISINA: 167 cm

ZANIMANJE: profesionalni sportaš

OBITELJ: Žena Leah, kćer Willow

HOBBI: dizajn odjeće i obuće, odlazak u restoran, druženje s obitelji i prijateljima

JEZIK: engleski

KLUB: South Essex Gymnastics Club [Basildon, ENG]

TRENER: Scott Hann (GBR) 

DISCIPLINA: višeboj, parter, konj s hvataljkama, karike, preskok, ruče i preča

TRENING: Trenira 36 sati tjedno.

SPORTSKA RODBINA: Njegova supruga Leah radila je kao trener sportske gimnastike u Gimnastičkom klubu South Essex u Engleskoj. Njegov trener Scott Hann ujedno je i njegov zet.

POČETAK SPORTSKE KARIJERE: Počeo je trenirati u dobi od 7 godina.

RAZLOG POČETKA TRENIRANJA: U gimnastiku se upustio preko prijatelja. "Nisam se bavio gimnastikom odmah od malih nogu. Nema starih kućnih videozapisa o meni, u dobi od dvije godine, kako balansiram svoju težinu na klupi ili skačem s kauča radeći vježbu. U stvari, to nisam radio dok nisam imao sedam godina, i dok jedan prijatelj iz mog lokalnog plivačkog kluba predložio da to pokušam, i nakon toga sam se zaista usredotočio na gimnastiku. "

OZLJEDE: Virus ga je natjerao da se povuče iz sastava Velike Britanije za Europsko prvenstvo 2016. u Bernu u Švicarskoj.

Nije se natjecao u višeboju na Europskom prvenstvu 2015. u Montpellieru u Francuskoj zbog posljedica upale žlijezda. No ipak je uspio sudjelovati je na parteru i na konju s hvataljkama.

AMBICIJE: Natjecati se na Olimpijskim igrama u Tokiju 2021. i Olimpijskim igrama u Parizu 2024.

IDOL/UZOR: Japanski gimnastičar Kohei Uchimura, jamajkanski atletičar Usain Bolt

MOTO: "Što više volite raditi, to više radite - i što više radite, to ste bolji u tome."

NAGRADE/PRIZNANJA: Na Sveučilištu u Essexu u Engleskoj dobio je počasnu diplomu 2019. godine.

Proglašen je članom najizvrsnijeg reda Britanskog carstva na novogodišnjem popisu u 2017. godini.

Dobio je Nagradu za eleganciju na Svjetskom prvenstvu 2015. u Glasgowu u Škotskoj.

NAJZNAČAJNIJI TRENUTAK KARIJERE: Osvajanje zlata na parteru i konju s hvataljkama na Olimpijskim igrama u Rio de Janeiru 2016. godine.

ZANIMLJIVOSTI: 

OČINSTVO

On i njegova supruga Lea postali su roditelji svojoj kćeri Willow u veljači 2019. "Willow je definitivno moje najponosnije postignuće. Želio sam imati djecu dok još radim gimnastiku, jer želim da vide što radim, a ne da samo čuju priče jednog dana. Uživati u areni usred natjecanja s tisućama ljudi koji gledaju - pomisao da ću je povesti na tu scenu i pružiti joj iskustvo je nevjerojatna. To će me 100% potaknuti na natjecanju da znam kako ona i Leah me gledaju i navijaju. Odlazak u Tokio i znajući da sam postao otac, to me zapravo još više opustilo. To ne utječe loše na sport već mislim da ga poboljšava. "

PROMJENA STAVA

Postao je prvi britanski gimnastičar koji je osvojio zlato na Olimpijskim igrama 2016. godine, a ušao je u ciklus za Igre 2021. godine jer je prvak uveo nove izazove. "Otišao sam od toga da nisam tako dobar do toga da gonim nešto da bih bio na prelaznoj točki do sad  te da ga zapravo imam i pokušavam zadržati. Pritisak će u Tokiju biti velik. Sada je vraćanje zlata jedini pravi uspjeh, a ja se na kraju najviše i trudim za to. Uvijek sam pokušavao ne razmišljati o pobjedi, ali teško se toga držati. "

MLADE KRITIČNE ODLUKE

S 12 godina suočio se s onom što naziva jednom od najvećih odluka u karijeri kada se njegov slovenski trener odlučio vratiti u rodni grad. Whitlock je imao izbor da ide s njim u Sloveniju ili ostane u Engleskoj i napusti sport. "Otkrio sam da imam izbor za slijediti svog trenera i odseliti se od moje obitelji ili napustiti gimnastiku. Nisam želio prestati s gimnastikom, pa kako bih nastavio, preselio sam se u Sloveniju da bih tamo živio i trenirao. To je bila odluka koju sam donio kad sam imao samo 12 godina. Mislim da sam bio tako mlad, kad sam došao tamo, ali nisam znao kada ću se vratiti, i to je bilo vrlo, vrlo teško. I ne samo za mene, već i za moju obitelj. Ali to je bila ispravna odluka. "

VLASTITI KLUB

On i njegova supruga Leah osnovali su gimnastički klub Max Whitlock, koji ima lokacije u Colchesteru i Southendu u Engleskoj. "Želim pomoći djeci da zakorače kroz vrata najboljeg sporta na svijetu. Gimnastika mi je donijela puno samopouzdanja, to je sport koji to može pružiti djeci. Uči ih o njihovim tijelima, o poštovanju i disciplini. A ako i ja vratim zajednici nešto, to je nevjerojatan osjećaj. "

SPORTSKA KARIJERA:

Whitlock se istaknuo kada je na Ljetnim olimpijskim igrama 2012. osvojio brončanu medalju na konju s hvataljkama i srebro na Svjetskom prvenstvu 2013. godine. Bio je europski prvak na parteru i na konju s hvataljkama, a osvojio je i pojedinačni naslov na Commonwealth igrama 2014. godine. Iste godine Whitlock je osvojio srebrnu medalju na natjecanju u višeboju na Svjetskom prvenstvu, uspoređujući ga s Danielom Keatingsom za najbolju izvedbu na svjetskom prvenstvu. 2015. u Glasgowu u Škotskoj na svjetskom prvenstvu Whitlock je postao prvi Britanac koji je osvojio zlatnu medalju s ocjenom od 16.133 na konju s hvataljkama.

U srpnju 2016. Whitlock je izabran za olimpijsku gimnastičku reprezentaciju Velike Britanije 2016. godine. Tijekom Igara prvi je put osvojio brončanu medalju u višeboju, što je prva medalja Velike Britanije u višeboju na olimpijskom natjecanju u 108 godina. Danima kasnije osvojio je zlatne medalje u disciplinama parter i konj s hvataljkama, postajući najuspješniji olimpijski gimnastičar u svojoj zemlji i prvi olimpijski prvak u gimnastici.

Predstavljajući  
Muška sportska gimnastika
Olimpijske igre
Gold medal – first place 2016 Rio de Janeiro Parter
Gold medal – first place 2016 Rio de Janeiro Konj s hvataljkama
Bronze medal – third place 2012 London Ekipno
Bronze medal – third place 2012 London Konj s hvataljkama
Bronze medal – third place 2016 Rio de Janeiro Višeboj
Svjetsko prvenstvo
Gold medal – first place 2015 Glasglow Konj s hvataljkama
Gold medal – first place 2017 Montreal Konj s hvataljkama
Gold medal – first place 2019 Stuttgart Konj s hvataljkama
Silver medal – second place 2013 Antwerp Konj s hvataljkama
Silver medal – second place 2014 Nanning Višeboj
Silver medal – second place 2015 Glasgow Ekipno
Silver medal – second place 2015 Glasgow Parter
Silver medal – second place 2018 Doha Konj s hvataljkama
Europsko prvenstvo
Gold medal – first place 2012 Montpellier Ekipno
Gold medal – first place 2013 Moskva Parter
Gold medal – first place 2014 Sofia Konj s hvataljkama
Gold medal – first place 2019 Szczecin Konj s hvataljkam
Silver medal – second place 2013 Moscow Ekipno
Silver medal – second place 2014 Sofia Ekipno
Silver medal – second place 2018 Glasglow Ekipno
Bronze medal – third place 2013 Moscow Konj s hvataljkama
Svjetski kup
Gold medal – first place 2016   Glasgow Višeboj
Predstavljajući  
Commonwealth igre
Gold medal – first place 2014 Glasgow Ekipno
Gold medal – first place 2014 Glasgow Višeboj
Gold medal – first place 2014 Glasgow Parter
Gold medal – first place 2018 Gold Coast Ekipno
Silver medal – second place 2010 Delhi Ekipno
Silver medal – second place 2010 Delhi Konj s hvataljkama
Silver medal – second place 2014 Glasgow Konj s hvataljkama
Silver medal – second place 2018 Gold Coast Konj s hvataljkama
Bronze medal – third place 2010 Delhi Preča
Bronze medal – third place 2014 Glasgow Ruče