Gimnastički klub “Rijeka” osnovan je 22.11.1973. godine. Na Osnivačkoj skupštini izabran je Upravni odbor od jedanaest članova: Nikola Bačić, Ivica Vidović, Vladimir Cuculić, Slavica Djevenica, Sergio Uran, prof. Miro Dodig, Anton Perković, prof. Arsen Studenac, prof. Aleksandra Pejčić, Nevenka Boras i Dinka Manestri. Za prvog predsjednika kluba izabran je Ante Perković, dok je Ivica VIdović bio dugogodišnji predsjednik DTO "Partizan Rijeka II".
Zadatak novoosnovanog kluba bio je unapređenje gimnastike koja se dotad gajila u postojećim društvima s ostalim aktivnostima tih društava.
Prva gimnastička organizacija u Rijeci osnovana je 29.05.1904. godine, nešto kasnije nego u ostatku Hrvatske. Međutim, tada dolazi do poticanja sokolstva i to upravo na Sušaku gdje je i osnovan Savez sokolskih društava, 06.11.1904. ,te je ovaj datum upisan u Statut Hrvatskog gimnastičkog saveza kao „Dan gimnastike“.
Nakon početaka, kada klub okuplja samo muško članstvo, relativno brzo, 25.05.1907. osniva se i Ženski ogranak što predstavlja početak ženske gimnastike u Rijeci.
Do II. svjetskog rata sokolstvo i dalje jača u našem kraju, a slijedom društvenih promjena nakon rata mijenjanju se imena i sjedišta klubova, pa se tako gimnastička organizacija 1953. godine smješta u objekt gdje se i danas nalazi gimnastički klub „Rijeka“.
Kao posljedica velikog entuzijazma u objektima kluba u slijedećim godinama bilježe se mnoga natjecanja: 11.05.1954. organiziran je susret Jugoslavija-Bavarska, 10.05.1958. organizirano je Prvenstvo Jugoslavije, iste godine, 28.06.1958. održano je i Prvenstvo Hrvatske.
U narednim godinama, bez obzira na popularnost gimnastike članstvo nije povezano samo isključivo s radom na spravama već su prisutne druge discipline pa dolazi do izvjesnog previranja u gimnastičkoj organizaciji.
Sva previranja između onih koji su htjeli rekreaciju za odrasle i onih koji su se zalagali za rad s djecom na spravama rezultirala su idejom da se osnuje novi, današnji klub.
Nakon osnutka Kluba, dolazi do pozitivnih kretanja i perspektive gimnastike. Mnogi vježbači i vježbačice ostvaruju značajne rezultate u sportskoj i ritmičkoj gimnastici na području bivše države.
Kako entuzijazam u samim počecima djelovanja Kluba samo raste tako je došlo do organiziranja Balkanskog prvenstva 1976. godine te organiziranja „Kupa Kvarnera iste godine. Zatim su organizirani: Prijateljski susret Rijeka-Ljubljana, 1979. godine, Međunarodni susret Rijeka–Ferrara (Italija), Dvoboj Rijeka-Ljubljana 1980, …
U ovom razdoblju izrasta velik broj imena, što vježbača, što trenera, ali ovdje nećemo nikoga posebno spominjati zbog toga što 2007. godine dolazi do požara u unutrašnjosti gimnastičke dvorane u kojem je uništena gotovo sva arhivska građa kluba.
Stoga zahvaljujemo svima, svim bivšim i svim današnjim članovima kluba, poznatim i manje poznatim što su dali dio sebe za ovaj Klub, koji postoji i dan danas te nastavljajući putovima onih koji su sve započeli, od 1904. preko 1973. do 2013., gledajući daleko u budućnost.
Spomenimo na kraju današnje stanje u Klubu: stalno su zaposlena četiri trenera kojima u radu s dvjestotinjak djece uzrasta od 3 do 16 godina pomažu dva trenera-asistenta. Djeca su podijeljena u dvije skupine: rekreativce i natjecatelje. Rekreativno se gimnastikom bave djeca predškolske i školske dobi što je osobito važno za unapređenje zdravlja i kvalitetnijeg razvoja djece i mladih na području grada Rijeke i cijele Primorsko-goranske županije. Druga skupina, natjecatelji, promoviraju sportski način života, a ujedno reklamiraju Klub i grad na razini države i cijele Europe jer zbog svojih rezultata često nastupaju na međunarodnim natjecanjima.
Na temelju Zakona o sportu (NN br.71/06) i Zakona o udrugama (NN br.88/01.), Skupština GIMNASTIČKOG KLUBA „RIJEKA“, na sjednici održanoj dana 04. ožujka 2015. godine, donijela je: Statut gimnastičkog kluba Rijeka